Hairdresser
+420 734 523 523

Hairdresser

The modern hairdressers Women´s World provides a high level of all inclusive services. In the spirit of philosophy wash and go from Vidal Sassoon we cut hair in a way that without much effort you still look like you just left hairdresser.

To dye the hair we use a classic American Metod and 3D technology that is new to the market. Thank to that we can improve other well known methods of dyeing.

3D technology allows to reach out for a better result compared to conventional dyeing and it creates Brigit, intense and unusual reflections. All this effect the extraordinary display of colours and till now unprecedented intensity of shades. Afterwards the colour is deeper, brighter and Langer lasting.

To prolong and thicke hair we use kreatin and silicone strips. Our hairstylists masterfully adept technique of combing long hair by Patrick Cameron. This technique is perfect for special social hairstyles significant events.

We believe, in addition to our hair salon, you´ll also enjoy pleasant space and staging moments while you´ll be provided with the tailor-made care.

We offer the following services:

Haircut

Our hairdressers work by philosophy from Vidal Sassoon „wash and go“ to cut your hair in a way without much effort and still look like just leaving hairdresser.


Hair coloring

classic, American a 3D technology
3D technology allows to reach out for a Berger result compared to conventional dyeing and it creates Brigit, intense and unusual reflections. All this effects the extraordinary display of colours and till now unprecedented intensity of shades. Afterwards the colour is deeper , brighter and longer lasting.

Wellastrate

It´s a proffesional permanent styling for hair straightening also focused on difficult, dyed, frizzfree or otherwise damaged hair. It brings a high degrese of straightening your hair while being gentle and friendly to the hair. The new cationic base product has increased caring effect and helps to regenerate the hair structure.

Global keratin

It´s the first and only copany that takes advantage of the beauty of Juvexin.
Juvexin is a special blend of proteins and peptides optimized specifically for hair. Juvexin was developed specially to protect and restor hair to its original youthful appearance and is found in all GKhair products worlwide. Juvexin penetrates into the hair fibers, feeds them, gives them the necessary moisture and improves overall suppleness and elasticity of hair. Hair is softer, less brittle and more resistant to heat. As was so as dry hair comb Berger, they are more malleable and less prone to breaking.

Special event hairstyles

Hairstyles for special occasions as weddins, proms, important meetings. Hairstyles of this nature are carried technique by Patrick Cameron, who is a master of combing long hair. The combing social events hairstyles also includes make-up artist service.

Advice

Our proffesionally trained stuff is here to adice you and to help you with the proper treatment of your hair and also to recommend the best products for you, which you can also buy in a salon.

We will also be plaesed to wellcome and také care of men. Before thein hair is being cut, they will be certainly happy to enjoy washing hair together with relaxing head massage.


Novinky

Úplně nejvíc super party v růžové 

Dne 27.1. 2014 proběhla v Pražském klubu SASAZU velká  Show LONDA Cutting Session a Mijung team, kde společnost Londa předváděla nové trendy pro rok 2014.
Vše se neslo v duchu velkolepé show. Přímo na pódiu tým MIJUN-skládající se ze 4 světoznámých kadeřníku z celé Evropy, předvedl trendy na rok 2014. Večer byl velice inspirativní a okamžitě v nasledujícím týdnu jsme i nové postřehy a barevné kombinace přenesly i do naší práce.


A co že se bude podle Londy nosit v tomto roce?

 

BOUNTY'FUL 

Kadeřníci Londa Professional vytvořili krásně ženské typy účesů za použití palety jemného tabáku, mléčné vanilky a měděných růžových tónů, které vyjadřují řemeslnou brilantnost zpracování vlasů. Vlasy jsou jako surovina, kterou lze zpracovat do mnoha forem a poté obdivovat. Účesy spadají ve volných vlnách a loknách, přesto jsou precizně upraveny a sepnuty kombinací nových i tradičních kadeřnických technik.


UKÁZKA STYLU BOUNTY´FUL

PRIVÉE 


Skutečná oslava intimity. Tento účesový trend je důkazem, že kontrast mezi prchavým zábleskem a veřejným odhalením může být fascinující. Sociální sítě nás zbavily soukromí a zdá se, jako bychom se vzájemně už neznali zblízka, propásli maličkosti, které dělají z obyčejného neobyčejné. Trend Privée přináší hru skrytého a otevřeného - vlasy i barva se chtějí buď předvést všem anebo své detaily skrýt. Účesy vytvořené naším týmem jsou inspirovány potemnělými tóny, kontrastujícími s jemnými ženskými odstíny: malinová versus béžová, zářivě oranžová versus čisté tělové tóny.


UKÁZKA STYLU PRIVÉEESTATÉ


Londa myslí i na pány. Muž toho stylu by měl být komunikativní, obklopující se přáteli, zábavou, mají rádi velký kontrast barev, spojují pro někoho nespojitelné věci dohromady a jejich styl je vždy mladistvý a svěží.   I tito muži mají svoji energickou paletu barev - dominují jí  barvy BETONU, PETROLEJE, VYŠISOVANÉHO KAMENÍ A MODRÉ OBLOHY. Tento styl můžou samozřejmě nosit i ženy.

Název projektu: Dámský svět s.r.o. - Age management
Reg. číslo projektu: CZ.03.01.03/00/22_035/0001909
Cílem projektu je přizpůsobit řízení lidských zdrojů žadatele věkové struktuře zaměstnanců a posílit kompetence zaměstnanců podle potřeb vyplývajících z jejich věku. Cíle bude dosaženo pomocí třech klíčových aktivit: Implementace AM do personálních procesů, aktivita vč. evaluace, Interní profesní vzdělávání, Externí profesní vzdělávání.
Termín realizace: 1.1.2024 – 31.12.2026
Projekt je spolufinancován Evropskou unií.